Gå til hovedindhold
Børn – bevægelse og læring

Kinesiologi til børn – hjælp til trivsel, uro, koncentration og læring


Har dit barn svært ved at finde ro, koncentrere sig eller tro på sig selv? Fylder skolen for meget, eller oplever du, at dit barn bruger langt mere energi end andre på ting, der egentlig burde være overkommelige?

Børn kan reagere på belastninger på mange forskellige måder.

Nogle bliver urolige. Andre trækker sig, bliver kede af det eller mister troen på sig selv. Nogle får ondt i hovedet eller maven, sover dårligt eller bliver hurtigt trætte. Og for andre er det især koncentration, læsning, skrivning eller andre dele af skolearbejdet, der bliver svært.

Jeg tilbyder kinesiologi til børn med fokus på det enkelte barns trivsel og de udfordringer, barnet oplever.

Det foregår i barnets tempo og på en måde, hvor barnet kan være med.

Hvornår kan kinesiologi til børn være relevant?

Forældre kommer til mig med børn af mange forskellige årsager.

Det kan eksempelvis være, hvis dit barn oplever:

  • uro og svært ved at slappe af

  • stress eller pres i forbindelse med skole og hverdag

  • koncentrationsbesvær

  • udfordringer med læring

  • problemer med læsning eller skrivning

  • lavt selvværd eller manglende tro på sig selv

  • bekymringer, frygt eller angst

  • hovedpine eller andre fysiske spændinger

  • søvnproblemer

  • skolevægring eller manglende lyst til skole

  • at blive meget træt af skoledagen

  • følelsesmæssige reaktioner, som kan være svære at håndtere

  • generel mistrivsel

Kinesiologi er en komplementær behandlingsform og erstatter ikke relevant hjælp fra læge, psykolog, skole, PPR eller andre fagpersoner.

Men det kan være en anden måde at arbejde med barnets reaktioner, belastninger og trivsel på.

Kinesiologi til børn - hjælp til uro, koncentration og læsebesvær

Når dit barn ikke rigtig kan forklare, hvad der er galt

Det kan være svært som forælder at se sit barn kæmpe.

Og det bliver ikke nødvendigvis lettere, hvis barnet selv har svært ved at forklare, hvad der foregår.

Måske siger dit barn bare:

“Jeg ved det ikke.”

Måske bliver barnet vredt, ked af det eller lukker helt af, når I forsøger at tale om skolen eller det, der er svært.

Her kan kinesiologi være en anden indgang.

Jeg bruger blandt andet kinesiologisk muskeltest som et redskab i behandlingen og kombinerer det efter behov med enkle øvelser, bevægelse og andre teknikker.

Det betyder, at barnet ikke nødvendigvis skal kunne sætte lange forklaringer på alt det, der er svært.

Kinesiologi ved koncentrationsbesvær og udfordringer med læring

Ordblindhed var et tema for forælder Mette Rostgaard Andersen, hun udtaler sig til Bente Fisker:


Jeg valgte at kontakte dig, da det stod mig klart at vi ikke nåede ind til min datter via snak – hun lukkede af. Derfor var det vigtigt at spørge hendes krop, hvordan den havde det og hvilke ting, der udløser de følelser, som hun går rundt med.

Angst, selvværd og ordblindhed.

Min datter scorer grøn i sine test, hvilket betyder, at hun ikke umiddelbart er ordblind, men ved at se på hendes udfordringer og ekstra test, er sandsynligheden for hun testes ordblind i 6. klasse stor, derfor tilbydes hun hjælp i skolen som én, der er ordblind. Hun kan godt læse men skrive er svært. Dette gøres for at undgå et generelt læringstab.

Jeg forventede, at du kunne hjælpe min datter til at få det bedre og at hendes fysiske og psykiske gener skulle forsvinde eller finde et fornuftigt leje (hovedpine, angst og lavt selvværd) og at jeg fik nogle svar, så der var samstemmelse mellem, hvilke tanker jeg gik og gjorde mig, eller så jeg forstod min datter bedre og derved kunne hjælpe hende bedst muligt.

Og det var lige præcis det jeg fik. En øget forståelse og min datter gik fra dig med en følelse af og være ”opløftet eller lettet”. Ligeledes kom der nye vinkler på, som så på ”hele” min datter.

Udover det fik jeg en ro og en bekræftelse i, at det jeg tænkte/følte ikke var forkert og jeg fik flere informationer, som jeg kunne bruge videre frem til og støtte hende i/med.

Min datters hovedpine forsvandt næsten og hun havde ikke længere fravær fra skolen. Hun fik en større tro på sig selv og begyndte at sige fra. Hun fik fortalt mere, om det hun gik og følte. Hun fik sin stemme ud. Jeg ville ønske jeg kunne have fortsat, fordi det ville give min datter mulighed for og blive endnu mere rodfæstet.

Jeg ville til en hver tid anbefale dig og det du gør/kan give videre til andre.

Kinesiologi ved koncentrationsbesvær og udfordringer med læring


Nogle børn vil rigtig gerne lære, men oplever alligevel, at skolearbejdet er svært.

Det kan være svært at fastholde koncentrationen, huske det læste eller komme i gang med en opgave. Måske tager lektierne meget lang tid, eller barnet bliver hurtigt frustreret og giver op.

Det påvirker ikke kun det faglige.

Når et barn igen og igen oplever, at noget er svært, som klassekammeraterne tilsyneladende kan, kan det også begynde at påvirke barnets motivation og tro på egne evner.

I mit arbejde med børn bruger jeg blandt andet indlæringskinesiologi og enkle bevægelsesøvelser.

Jeg ser samtidig på barnet som helhed. For koncentrationsproblemer handler ikke nødvendigvis kun om koncentration. Stress, uro, træthed, usikkerhed og andre belastninger kan også fylde.


Kinesiologi og ordblindhed

Jeg har gennem årene også mødt børn med ordblindhed eller udfordringer med læsning og skrivning.

Kinesiologi kan ikke behandle eller fjerne ordblindhed, og kinesiologisk behandling erstatter naturligvis ikke skolens udredning eller den specialpædagogiske støtte, et ordblindt barn kan have behov for.

Men det at have svært ved at læse eller skrive kan påvirke meget andet.

Et barn kan begynde at føle sig mindre dygtigt end de andre, miste motivationen eller blive nervøst for at læse højt. Skolearbejdet kan blive forbundet med frustration og nederlag.

Her kan jeg arbejde med barnet omkring blandt andet stress, selvværd, trivsel og de belastninger, der kan følge med at have det svært fagligt.

Når skolen påvirker barnets selvværd

“Jeg kan ikke finde ud af det.”

“De andre er bedre end mig.”

“Jeg er dum.”

Det kan gøre ondt som forælder at høre sit barn tale sådan om sig selv.

Når et barn gennem længere tid oplever nederlag eller føler sig anderledes, kan det begynde at påvirke selvværdet.

Derfor handler mit arbejde med børn ikke kun om læring og koncentration.

Vi kan også arbejde med de følelser og reaktioner, der følger med – og med at hjælpe barnet til at opleve mere ro og større tillid til sig selv.

Kinesiologi ved stress og uro hos børn

Børn kan også blive stressede og overbelastede.

Det viser sig ikke nødvendigvis på samme måde som hos voksne.

Et barn kan eksempelvis blive:

  • mere irritabelt eller vredt

  • meget træt

  • uroligt

  • ked af det

  • bekymret

  • mere følsomt end normalt

  • dårligere til at sove

  • modvilligt over for skole eller bestemte situationer

  • fysisk utilpas med eksempelvis hovedpine eller mavepine

Der kan naturligvis være mange årsager til disse symptomer, og ved vedvarende eller bekymrende symptomer bør barnet vurderes relevant hos læge eller andre fagpersoner.

I kinesiologien arbejder vi med de belastninger og reaktioner, barnet oplever.


Bente Fisker Kinesiologi og zoneterapi

Kinesiologi ved angst, frygt og bekymringer

Nogle børn er meget bekymrede.

Det kan være frygt for skolen, sociale situationer, præstationer, sygdom, at sove alene eller noget helt andet.

Andre børn kan have svært ved selv at forklare, hvorfor de føler sig utrygge.

Kinesiologi kan anvendes som en komplementær behandling med fokus på barnets kropslige og følelsesmæssige reaktioner.

Jeg kan blandt andet kombinere kinesiologi med EFT/tapping, hvor der arbejdes med lette bank på bestemte punkter på kroppen samtidig med, at vi tager udgangspunkt i en følelse eller situation, som barnet oplever som vanskelig.

Har dit barn angst eller betydelig mistrivsel, er det vigtigt også at søge relevant faglig hjælp. Kinesiologi erstatter ikke behandling hos læge, psykolog eller børne- og ungdomspsykiatrien.

Bevægelse kan være en del af behandlingen

Børn skal ikke nødvendigvis sidde stille og tale under hele behandlingen.

Jeg er uddannet inden for indlæringskinesiologi og har gennem min uddannelse arbejdet med blandt andet bevægelsesøvelser og Brain Gym.

Derfor kan behandlingen indeholde små og enkle øvelser, som tilpasses barnet.

Nogle af øvelserne kan barnet også få med hjem.

Det gør behandlingen mere konkret og giver barnet noget, det selv kan arbejde videre med mellem behandlingerne.

Online healing – få behandling hjemmefra

Hvordan foregår kinesiologi til børn?

Vi starter med at finde ud af, hvad der fylder.

Som forælder har du naturligvis en vigtig rolle, fordi du kender dit barn og kan fortælle om de ting, du har lagt mærke til.

Men barnet skal også opleve, at det er dets behandling.

Jeg tilpasser derfor både samtale, muskeltest og øvelser til barnets alder og personlighed.

Under behandlingen kan jeg blandt andet bruge:

  • kinesiologisk muskeltest

  • indlæringskinesiologi

  • enkle bevægelsesøvelser

  • EFT/tapping

  • forskellige afbalancerende teknikker

Vi tager udgangspunkt i det enkelte barn frem for at følge det samme program hver gang.

Kinesiologi til børn ved Haderslev

Jeg tilbyder behandling til børn i min klinik på Færgevej 78A i Årøsund ved Haderslev.

Her er der tid til at tage udgangspunkt i barnet og det, der fylder.

Jeg har arbejdet med kinesiologi i mange år og har gennem min uddannelse blandt andet specialiseret mig inden for indlæringskinesiologi og bevægelse.

Søger du efter en kinesiolog til dit barn i Haderslev eller Sønderjylland, er du meget velkommen til at kontakte mig først og høre, om jeg kan være den rette til at hjælpe jer.

Kinesiologi til børn i Haderslev

Er du i tvivl? Start med en gratis samtale

Som forælder kan det være svært at vide, hvilken hjælp ens barn har brug for

Du behøver ikke booke en behandling, før du ved, om det giver mening.

Jeg tilbyder en gratis og uforpligtende forsamtale, hvor du kan fortælle lidt om dit barn og de udfordringer, I oplever.

Her kan vi tale om:

  • hvad der fylder hos barnet

  • hvor længe det har stået på

  • hvilken hjælp barnet eventuelt allerede får

  • hvordan jeg arbejder med børn

  • om kinesiologi kan være relevant i jeres situation

  • hvordan et eventuelt behandlingsforløb foregår

Så kan du bagefter tage stilling til, om I ønsker at gå videre.

 

Ofte stillede spørgsmål om kinesiologi til børn

Hvad kan kinesiologi til børn bruges til?

Jeg arbejder blandt andet med børn, der oplever udfordringer omkring trivsel, selvværd, koncentration, læring, uro, stress og følelsesmæssige belastninger. Behandlingen tilpasses altid det enkelte barn.

Kan kinesiologi hjælpe mit barn med koncentrationen?

Kinesiologi kan bruges komplementært med fokus på de belastninger, der kan være omkring koncentration og læring. Jeg anvender blandt andet indlæringskinesiologi og enkle bevægelsesøvelser. Koncentrationsproblemer kan have mange årsager, og behandlingen erstatter ikke relevant faglig udredning.

Kan kinesiologi hjælpe ved ordblindhed?

Kinesiologi kan ikke behandle eller fjerne ordblindhed. Jeg kan derimod arbejde med eksempelvis stress, lavt selvværd, frustration og andre belastninger, som et barn kan opleve i forbindelse med læse- og skrivevanskeligheder.

Kan kinesiologi bruges ved angst hos børn?

Kinesiologi kan bruges som komplementær behandling med fokus på de kropslige og følelsesmæssige reaktioner omkring angst, frygt og uro. Ved angst eller betydelig mistrivsel bør barnet også få relevant hjælp gennem eksempelvis egen læge eller psykolog.

Hvordan foregår kinesiologi til børn?

Behandlingen tilpasses barnets alder og situation. Jeg bruger blandt andet samtale, kinesiologisk muskeltest, indlæringskinesiologi, bevægelsesøvelser og efter behov EFT/tapping.

Skal forældrene være med til behandlingen?

Det afhænger blandt andet af barnets alder og situation. Forældrene er vigtige for at fortælle om de udfordringer, barnet oplever, men selve behandlingen tilrettelægges, så barnet også føler sig trygt og inddraget.

Hvor tilbyder du kinesiologi til børn?

Jeg tilbyder kinesiologi til børn i min klinik på Færgevej 78A i Årøsund ved Haderslev. Er du usikker på, om behandlingen er relevant for dit barn, kan du starte med en gratis forsamtale.